Przed koniecznością pożegnania na zawsze bliskiej osoby stanie każdy człowiek. Jest to smutny fakt, o którym na co dzień nie chcemy myśleć. Gdy dojdzie już do takiej sytuacji, bliscy muszą załatwić wiele spraw formalnych oraz zakupić nagrobek. To właśnie on stanie się pamiątką po zmarłym, dlatego też powinien być solidny, tak aby wytrzymał długie lata. Usługi kamieniarskie są dostępne w większości miast, jednak zakłady znacznie różnią się między sobą. Jak przebiega proces zamawiania nagrobka?

Formalności związane z zamawianiem nagrobka

Zanim zlecimy prace wybranemu przez nas zakładowi, najpierw pojawia się konieczność załatwienia kilku spraw w kancelarii cmentarza. W tym miejscu warto zaznaczyć, że nagrobek może zostać zamówiony tylko przez osobę będącą właścicielem grobowca. Na mniejszych cmentarzach wystarczy zwykle napisać oświadczenie, iż jesteśmy posiadaczami grobu i wszystkie kwestie związane z płatnościami są uregulowane. Niemniej jednak, jeśli nie jesteśmy pewni jak wyglądają sprawy administracyjne, należy zasięgnąć informacji w kancelarii. Czasem potrzebne może być specjalne pełnomocnictwo dla firmy oferującej usługi kamieniarskie. Odpowiednie druki również otrzymamy w kancelarii.

Gdy załatwiliśmy już sprawy formalne, można przystąpić do złożenia zamówienia. Wcześniej jednak trzeba zapoznać się z wewnętrznym regulaminem cmentarza, aby dowiedzieć się jaka jest dopuszczalna wielkość nagrobka. Granicę działań będzie ponadto określać posiadana przez nas powierzchnia na cmentarzu. Czy warto wykorzystać całą dostępną przestrzeń? Niekoniecznie. Wokół nagrobka może pojawić się np. kostka brukowa. Ułatwi ona poruszanie się w okolicach grobu oraz jego sprzątanie.

Jak wyglądają dalsze kwestie? O czym należy pamiętać?

Głównym kryterium dla większości osób jest koszt. Ceny są bardzo zróżnicowane, w zależności od tego na jaki rodzaj kamienia się decydujemy. Najtańsze nagrobki mieszczą się w przedziale od 3000 do 4500 zł. Jeśli zależy nam na droższym kamieniu, trzeba już liczyć się z wydatkiem do 8000 zł. Jeszcze droższe będą najtwardsze kamienie lub nagrobki przygotowane według indywidualnego projektu.
Najważniejsza decyzja jest związana z wyborem materiału. Firmy świadczące usługi kamieniarskie dysponują szeroką ofertą w tym zakresie. Materiał bezpośrednio wpływa na wytrzymałość pomnika i jego wygląd po wielu latach. Oprócz tego decyduje o łatwości czyszczenia i odporności na czynniki atmosferyczne. Obecnie największą popularnością cieszy się granit. Jest on nie tylko bardzo trwały, ale też odporny na warunki pogodowe.

Zakład kamieniarski oferuje również spory wybór kształtów nagrobków. Jeśli chodzi o samą płytę, może być ona praktycznie dowolna. Co więcej, dzięki wykonywaniu projektów w programach graficznych 3D, można obejrzeć efekt końcowy jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac. Sposób wykończenia nagrobka może być dopasowany do naszych preferencji lub uwzględniać charakter i upodobania zmarłego. Warto pamiętać o tym, że jeśli zdecydujemy się na egzemplarz z wystawy, można liczyć na znacznie krótszy czas realizacji.

Istotne znaczenie ma ponadto tablica napisowa oraz same napisy. To właśnie one przypominają nam o zmarłym. Można na nich zawrzeć także słowa ostatniego pożegnania, ulubione motto bliskiego lub słowa modlitwy. Na nagrobku umieszcza się również portret. Najczęściej wykonuje się fotografię na porcelanie. Portret może też zostać wykonany bezpośrednio w kamieniu.