Aby zabezpieczyć nagrobki wykonane z kamienia granitowego, wykonuje się impregnację, dzięki której nagrobek jest lepiej zabezpieczony m.in. przed mrozem i zanieczyszczeniami. Choć opisywany materiał wyróżnia się wysoką trwałością, z upływem lat może pojawić się konieczność dodatkowego zadbania o nagrobek. Warto jednak przypomnieć, że do tej czynności należy się odpowiednio przygotować. W artykule zawarte są najważniejsze porady dotyczące skutecznego i przede wszystkim bezpiecznego impregnowania polerowanego granitu oraz na czym dokładnie polega impregnacja kamienia granitowego.
Co warto wiedzieć o impregnacji granitu polerowanego?
Granit jest kamieniem charakteryzującym się wysoką nasiąkliwością. Z tego powodu zabrudzenie go cieczą może być trudne do usunięcia. Nieestetycznie wyglądające plamy psują wygląd nagrobka, dlatego warto go odpowiednio zabezpieczyć. Przedsiębiorstwa, które prowadzą zakład kamieniarski wykorzystują wyłącznie wysokogatunkowe materiały. Dzięki nim, nagrobki, blaty i inne elementy granitowe są bardzo wytrzymałe. Impregnacja granitu polega na nałożeniu cienkiej, niewidocznej powłoki, która będzie odpychać wodę.
Jak przygotować się do tej czynności?
Absolutną podstawą jest usunięcie wszystkich zanieczyszczeń i pyłu. Jeżeli jest taka konieczność, można użyć specjalnego środka do czyszczenia polerowanego granitu. Szczególnie zabrudzone nagrobki należy umyć 2, a nawet 3 razy.
Kolejny krok obejmuje dokładne wysuszenie. Jeżeli nagrobek znajduje w miejscu niezacienionym, to do impregnacji warto wybrać pochmurny dzień.
Na każdym preparacie przeznaczonym do impregnacji kamienia granitowego znajduje się informacja o sposobie użycia. Aby uzyskać jak najlepszy efekt, należy bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta.
Jak w praktyce przebiega impregnacja granitu?
Podstawowym błędem osób, które pierwszy raz impregnują granit jest używanie zbyt dużej ilości preparatu. W większości przypadków środki tego typu charakteryzują się skoncentrowaną formułą, dlatego aby uzyskać pożądany efekt, należy użyć niewielkiej ilości płynu.
Jakie są kolejne kroki?
Impregnacja kamienia granitowego, blatów, schodów lub innych elementów wykonanych z granitu warto rozpocząć od niewielkiej powierzchni znajdującej w najmniej widocznym miejscu. Takie podejście sprawia, że w razie jakichkolwiek problemów (np. użycia nieprawidłowego preparatu), zmiany będą praktycznie niezauważalne. Czystą i suchą gąbką trzeba rozprowadzić niewielką ilość preparatu po całej powierzchni. Do impregnacji granitu polerowanego można używać także wałków. W trakcie czyszczenia, szczególnie ważne są trudno dostępne miejsca, w których przeważnie gromadzi się brud. Częstym błędem jest zbyt długie pozostawienie środka do impregnacji na powierzchni. W skrajnych przypadkach takie postępowanie może doprowadzić do powstania plamy. Z tego powodu, po naniesieniu produktu, należy go natychmiast wetrzeć w powierzchnię. Tak zaimpregnowana powierzchnia wyróżnia się podwyższoną odpornością na szkodliwe działanie promieniowania UV.
W zależności od konkretnego preparatu i producenta, nakłada się jedną lub dwie warstwy. Impregnacja powierzchni granitowych mających kontakt z żywotnością np. blatów kuchennych, powinna odbywać się wyłącznie przy użyciu środków bezpiecznych dla żywności. Firmy prowadzące zakład kamieniarski przywiązują dużą wagę do wyglądu nagrobków. W praktyce oznacza to, że elementy kamienne nie szarzeją i zachowują swój pierwotny wygląd przez długie lata.