Koszt nagrobka to zazwyczaj główny czynnik wpływający na podjęcie decyzji o zakupie konkretnego egzemplarza. Ceny nagrobków są mocno zróżnicowane i wahają się średnio od 3000 zł aż do 8000 zł i wyżej. Jak widać, zakres jest szeroki, a ostateczna wartość zależy od wielu czynników. Nagrobki stanowią ostatnią pamiątkę po zmarłym, dlatego warto zadbać o to, aby wytrzymały jak najdłużej i zachowały elegancki wygląd. Czym kierować się przy wyborze, jakie kryteria wpływają na cenę i od czego zależy cena nagrobka?
Rodzaj materiału
To zdecydowanie najważniejszy czynnik determinujący ostateczny koszt zakupu pomnika. To właśnie od rodzaju materiału zależy trwałość nagrobka i jego wygląd po latach. Oprócz tego wpływa on na łatwość utrzymania powierzchni w czystości, gromadzenie się osadów i odporność na działanie czynników atmosferycznych. Jakie są ceny poszczególnych materiałów i ich cechy charakterystyczne?
Przez długi czas najpopularniejszym materiałem było lastryko, stanowiące mieszankę betonu i grysu. Powstała w ten sposób powierzchnia była twarda i mocna. Taki materiał był używany nawet w czasach starożytnych. Obecnie jednak odchodzi się od tego rozwiązania na rzecz naturalnych kamieni.
Najczęściej można spotkać nagrobki wykonane z granitu. Materiał tego typu jest wytrzymały i odporny na działanie czynników atmosferycznych oraz różnego rodzaju uszkodzenia. Decydując się na taki egzemplarz mamy pewność, iż zachowa on swój pierwotny wygląd na długi czas. Cena pomników z granitu jest jednak mocno zróżnicowana. Wiele zależy m.in. od odcienia – im ciemniejszy kolor, tym drożej. Tańszą alternatywą są kamienie sprowadzane z Chin, których jakość jest obecnie nieco lepsza niż jeszcze przed kilkoma latami.
Wielkość nagrobka
Wielkość pomnika jest bezpośrednio związana z ilością materiału potrzebnego do jego wykonania. Istotne znaczenie ma też to czy decydujemy się na pojedynczy czy podwójny lub jeszcze większy nagrobek. Pod tym względem ogranicza nas oczywiście ilość miejsca wykupionego na cmentarzu. Warto wspomnieć, że maksymalny rozmiar nagrobka jest wyznaczony przez wewnętrzny regulamin cmentarza, dlatego też trzeba koniecznie zapoznać się z wytycznymi zanim odwiedzimy zakład kamieniarski.
Każdy zakład ma w ofercie wiele różnych rodzajów pomników, dostępnych w mniej lub bardziej oryginalnych kształtach. Co więcej, nagrobki mogą być wykonane również na specjalne zamówienie, jako indywidualny projekt. Większość firm korzysta obecnie z programów graficznych, dzięki którym można zobaczyć efekt końcowy jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac. Niemniej jednak, trzeba mieć na uwadze fakt, iż im bardziej skomplikowany i nietypowy kształt pomnika, tym większy będzie jego koszt. Najtańszą opcją jest model w kształcie prostopadłościanu, gdzie grubość płyty mieści się w standardzie. Liczne załamania i zaokrąglenia wymagają większego nakładu pracy, co przekłada się na wyższe koszty.
Od czego jeszcze zależą ceny nagrobków?
Warto też wspomnieć o różnego rodzaju dodatkowych ozdobnikach, takich jak frezy. Dzięki nim pomnik wyróżnia się większą estetyką, jednak jest też znacznie droższy. Kolejną kwestią jest wielkość i rodzaj liter. Wszystko zależy od tego czy chcemy, aby były one piaskowane, rzeźbione czy mosiężne. Ostatnie z nich są najdroższe, zaś pierwsze najtańsze. Obecność dodatkowych elementów również wpływa na podwyższenie kosztów. Mowa m.in. o ławeczkach, wazonach, krzyżach lub podstawkach, na których umieszcza się znicze. Oprócz tego, zakład kamieniarski może doliczyć cenę transportu nagrobka, jeśli jego montaż ma odbyć się w innej miejscowości niż siedziba firmy.