Zamawiając pomnik, nie zakładamy, że w ciągu roku czy dwóch będziemy go zastępować innym. To inwestycja na długoterminową perspektywę. Na co zatem powinniśmy zwrócić uwagę przy zamawianiu pomnika, aby rzeczywiście spełniał on swoje zadanie przez wiele lat?

Podstawy

Podczas zamawiania nagrobka musimy najpierw określić jego typ, wymiary, materiał, z którego zostanie wykonany, oraz wybrać wzór. Te ustalenia mają istotne znaczenie dla ceny, a w przyszłości wpłyną również na trwałość oraz ewentualne koszty związane z utrzymaniem grobu i jego konserwacją.

Materiał

Najlepszym rozwiązaniem jest granit. Można go znaleźć w dziesiątkach odmian i kolorów, a ceny pomników nagrobnych z tego surowca wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych za metr kwadratowy. Poza cechami zewnętrznymi, różne rodzaje granitu mogą mieć także zróżnicowane cechy fizyczne (np. łamliwość, elastyczność), dlatego wybór surowca zależy nie tylko od kwoty, którą planujemy przeznaczyć na pomnik, ale także od wybranego wzoru. Jednym z bardziej znanych rodzajów jest polski granit strzegomski.

Typ, wymiary i wzór

Decyzja o rodzaju pomnika jest jednym z ważniejszych aspektów. Zależy ona od tego, czy trumna zostanie umieszczona w betonowej krypcie, czy w ziemi. Jeśli w krypcie, warto dowiedzieć się jakie będą jej wymiary. Jeśli trumna będzie pogrzebana w ziemi, wymiary pomnika nie powinny przekraczać maksymalnie dopuszczalnych dla zaaranżowanego miejsca (warto uprzednio ustalić tę kwestię w biurze administracji cmentarza).

Zakład kamieniarski

Wiedząc, jaki nagrobek chcemy zakupić, a także znając lokalizację cmentarza, na którym ma zostać ustawiony, rozpoczynamy poszukiwania wykonawcy. Warto odwiedzić w tym celu kilka zakładów kamieniarskich, aby porównać ich propozycje. Należy pamiętać, że najważniejszym kryterium nie jest cena. Warto zaznajomić się z historią firmy, obejrzeć wykonane przez nich pomniki na cmentarzu (im starsze, tym lepsze – bo bardziej trwałe) oraz dokładnie zrozumieć kwestie trwałości oraz zasad gwarancji.