Grobowce rodzinne cieszyły się popularnością już kilkanaście wieków temu. Dawniej jednak mogły pozwolić sobie na nie jedynie zamożne rodziny, w tym bogate rody i przedstawiciele arystokracji, gdyż było to bardzo kosztowne. Dziś częściej stawia się pojedyncze nagrobki i pomniki, jednak wiele rodzin chce, aby ich członkowie po śmierci spoczęli w jednym miejscu. Co warto wiedzieć na temat takich grobowców?

Czym wyróżniają się grobowce rodzinne?

Na takie rozwiązanie bardzo często decydują się osoby, dla których ważna jest bliskość i więź również po śmierci. Dotyczy to zarówno sfery fizycznej, jak i duchowej. Wspólne nagrobki i pomniki to także znaczne ułatwienie dla bliskich jeśli chodzi o utrzymanie grobowca w dobrym stanie. Jedną z podstawowych różnic jest znacznie większy rozmiar w porównaniu do wersji pojedynczych. Takie groby posiadają wymurowaną podłogę i ściany. To z kolei pozwala na umieszczenie w środku kilku trumien lub urn.

Oczywiście projekt może zostać w 100% dopasowany do własnej wizji czy potrzeb. Grobowce mają więc różny rozmiar, konstrukcję oraz złożoność elementów. Do wyboru jest także materiał wykonania.
Z uwagi na większe rozmiary, trzeba liczyć się z koniecznością wygospodarowania odpowiednio dużej przestrzeni wokół, tak aby całość tworzyła spójną kompozycję. Oczywiście, w odniesieniu do przepisów panujących na danym cmentarzu.

Należy mieć na uwadze fakt, że tego typu nagrobki i pomniki są znacznie droższe niż pojedyncze odpowiedniki. Wynika to z ich wielkości, konieczności użycia większych ilości materiału oraz stopnia skomplikowania. Z drugiej strony koszt jest rozłożony na wszystkich członków rodziny, a wydatek ma charakter jednorazowy. Po jego rozdzieleniu na wszystkie osoby może się okazać, że cena jest zbliżona do pojedynczych nagrobków.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat grobowców rodzinnych?

Tego typu konstrukcje grobów wpisują się w wieloletnią tradycję pochówku, która panowała na terenach naszego kraju. Dziś jednak wszystko odbywa się w ramach obowiązujących regulacji prawnych. Warto pamiętać o tym, iż za gospodarowanie każdym cmentarzem odpowiada dana jednostka samorządu terytorialnego.

To w jaki sposób jest zagospodarowany cmentarz, wynika m.in. ze sporządzonych ze znacznym wyprzedzeniem planów, które uwzględniają także lokalną demografię. W planach znajdują się zatem osobne miejsca na poszczególne groby, ciągi komunikacyjne i roślinność. Każde pole grzebalne ma swoje własne oznaczenie, a każdy grób znajdujący się na nim – własny numer. To z kolei pozwala z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanować ile dokładnie grobów zmieści się na danym cmentarzu.

Jeśli chodzi o grobowce rodzinne, część z nich jest przeznaczona dla trumien, inne dla urn.

Jak wygląda kwestia wymiarów?

Pojedyncze trumny, które są złożone w grobowcu powinny mieć następujące wymiary – długość: 2,3 m, szerokość: 1,3 m oraz głębokość: 1,7 m. Należy też pamiętać o tym, aby zachować pół metra odstępu od każdego boku.

Jeśli pojawi się potrzeba wykopania grobu głębszego niż wskazane wyżej 1,7 m, jest to możliwe o ile odległość od dna grobu do najwyższego poziomu wód gruntowych wynosi minimum 50 cm.

Tym co wyróżnia tego typu nagrobki i pomniki jest także obecność sporej wielkości tablicy. Jest to niezbędny element, z uwagi na fakt, iż na powierzchni musi zmieścić się sporo treści, w tym imiona i nazwiska członków rodziny, data narodzin i zgonu oraz bardzo często motto lub inny ważny cytat.